Jak uniknąć wpadki kupując samochód używany?

0
270

Ocenienie samochodu przed zakupem jest bardzo ważne. Jeśli zawczasu prawidłowo ocenisz stan pojazdu to unikniesz wielu nie przyjemnych niespodzianek. Pojawia się zatem pytanie – jak podjeść do oceny pojazdu przed zakupem?

Na co może trafić osoba kupująca samochód używany?

Kupując używany samochód można narazić się na wiele wspomnianych niemiłych „niespodzianek”. Między innymi problemy jakie czyhają na potencjalnych kupców to auto z cofniętym licznikiem, słaby stan techniczny pojazdu lub nie do końca naprawione auto powypadkowe.

Czy da się uniknąć wpadki kupując samochód używany?

Nie da się mieć stuprocentowej gwarancji, że unikniemy wpadki podczas zakupu auta używanego, ale da się szansę na niemiłą niespodziankę dosyć mocno zredukować. Po pierwsze, warto sprawdzić VIN pojazdu. Sprawdzenie numeru VIN (vin sprawdzenie) można wykonać przez Internet. Natomiast numer NIP po prostu trzeba uzyskać od sprzedawcy. Raczej żaden sprzedawca nie powinien mieć problemu z odnalezieniem tego numeru, gdyż jest to informacja jawna i numer powinien być wpisany w dowodzie rejestracyjnym. W ten sposób można pozyskać wiele kluczowych informacji (historia przeglądów, historia napraw, historyczny stan licznika itd.). Po drugie, warto wybrać się z samochodem do stacji diagnostycznej i poprosić fachowca o sprawdzenie stanu pojazdu. Większość warsztatów oferuje takową usługę. Po trzecie, nie warto za bardzo śpieszyć się z zakupem. Zanim podejmiemy decyzje o zakupie samochodu raczej należy na spokojnie obejrzeć kilka pojazdów. Najlepiej oczywiście na żywo, a nie tylko przez Internet. Częstym błędem jest zdecydowanie się na zakup jeszcze przed zobaczeniem samochodu na żywo i przed wykonaniem próbnej jazdy. Należy pamiętać, że chłodna głowa to klucz do sukcesu.